Owczarki Szkockie Krótkowłose (Smooth)

Historia Rasy w Polsce

Pierwszy przedstawiciel rasy Collie Krótkowłosego pojawił się w Polsce w 1989 roku i była to urodzona 02.04.1989r. tricolorowa suka o imieniu FREEDOM vom Ihlpol "Frida", przywieziona z renomowanej niemieckiej hodowli "vom Ihlpol" pani Jnge Harth. Tą ważną decyzję dla polskiej kynologii podjęła i zrealizowała pani IWONA DYSARZ z Nowej Wioski koło Wandowa. W owym czasie prowadziła prężnie działającą hodowlę Collie Długowłosych pod przydomkiem "KONTRGALOP". Jak to zwykle w życiu bywa wmieszał się tutaj przypadek. Iwona była zainteresowana nabyciem suki rasy "Ogar Polski" i tylko dlatego, że nie doszła do porozumienia z właścicielką suki tej rasy nie kupiła szczeniaka (na szczęście!!). Niedługo później na wystawie zobaczyła po raz pierwszy Collie Krótkowłosego, wystawianego właśnie przez Ingę Harth. Iwonie mocniej zabiło serce i postanowiła nawiązać znajomość z p. Ingą, w wyniku której Frida przybyła do jej domu.

Frida wyrosła na cudowną sukę, podbiła serca całej rodziny i wszystkich znajomych państwa Dysarz. Miała również wspaniałe osiągnięcia na wystawach. To, że była jedynym egzemplarzem na naszych ringach a osiągnęła wiele tytułów dowodzi faktu doskonałej anatomii, płynnego ruchu, pięknego wyrazu głowy. Osiągnęła sukcesy na zagranicznych ringach: Berlin'91 - CAC, CACIB, BOB; Insbruck'92 - CACA, CACIB, BOB. W Polsce zdobyła 7 x CACIB, Zwycięstwo Klubu '91, BOB, wielokrotne CWC, Zwycięzca Wystawy. Ukoronowaniem wspaniałej kariery wystawowej, było zdobycie tytułu Interchampiona w 1992r. W wieku 10 lat, po raz ostatni była zaprezentowana na wystawie w Sopocie, na której sędzia z Norwegii przyznał jej CACIB i BOB.

W 1990 roku przybył do hodowli "Kontrgalop" śniady piesek o imieniu HONK vom Ihlpol, urodzony 17.06.1990r. Był to więc następny Collie Krótkowłosy z hodowli Ingi Harth. Iwona wspomina go jako psa doskonałego anatomicznie o perfekcyjnym ruchu, choć wolałaby u niego bardziej słodki wyraz głowy. Wielokrotnie był wystawiany z sukcesami w kraju i za granicą. W 1991r. w Dortmundzie wywalczył tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Świata. W 1992r. W Insbrucku zdobył CACIB, CACA. W 1995 w Berlinie - CAC, CACIB - tym samym zakończył drogę do tytułu Interchampiona. W Polsce zdobył wiele CWC, tytułów Zwycięzcy Wystawy, BOB oraz 5 x CACIB. Ciekawostką jest to, że w 1991 roku na międzynarodowej wystawie w Warszawie w klasie Młodzieży zdobył tytuł Zwycięzcy Rasy (zresztą w porównaniu z dorosłą z Fridą), co było ewenementem w owym czasie.

Pierwszy miot po tej parze urodził się 10.07.1992r. Było w nim 9 szczeniąt: 7 piesków (1 śniady + 6 tricolor) oraz 2 suczki (1 śniada + 1 tricolor). Był to miot na literę "F". Hodowczyni zdecydowała zatrzymać jedną suczkę - tricolor FIRST BLACK SMOOTH Kontrgalop. Zapowiadała się bardzo interesująco. Wystawiana wielokrotnie w klasie młodzieży - Międzynarodowa Wystawa w Sopocie '93 - Zwycięzca Młodzieży; Wystawa Klubowa '93 - Zwycięzca Młodzieży Klubu; Międzynarodowa Wystawa w Łodzi '93 (sędzia - Audrey Chatfield, Anglia) - Zwycięzca Młodzieży; Grudziądz '93 - Zwycięzca Młodzieży; Międzynarodowa Wystawa Poznań '93 - klasa otwarta - CWC, CACIB.

Niestety, w listopadzie owego roku suczka została skradziona. Mimo długotrwałych poszukiwań i pomocy przyjaciół suczka przepadła! No cóż, to był cios...

Trzy lata później, 28.06.1995 roku urodził się drugi miot - na literę "R". Było 6 szczeniąt, 4 psy (tricolorowe) + 2 suczki (1 tricolor + 1 śniada).

Hodowczyni nie zdecydowała się na więcej miotów. Może miał na to wpływ kłopot ze sprzedażą szczeniąt tej rasy w tamtych latach. Pomimo (pozornego) zainteresowania, kłopotliwe było znalezienie odpowiednich właścicieli dla szczeniaczków.

Z tego drugiego miotu został w hodowli pies tricolor o imieniu ROYAL BLACK SMOOTH Kontrgalop "Amadeusz". Nie był prezentowany na wystawach aż do 9-tego roku życia!!! Powodem zmiany decyzji była moja prośba. Postanowiłam bowiem skojarzyć z nim swoją suczkę - Celinkę. Amadeusz na 3 wystawach zdobył: 3 x CWC, 2 x Najlepszy Pies w Rasie, CACIB, 3 x Zwycięzca Rasy - i to pomimo podeszłego wieku! Sędziowie patrzyli na niego z zachwytem i niedowierzaniem. Wielokrotnie pytali o jego wiek, myśląc, ze się przesłyszeli, bo Amadeusz wciąż wykazuje się wspaniałym, lekkim ruchem, doskonałą anatomią. Niestety Amadeusz już nie żyje. Odszedł pod koniec grudnia 2007 r. w wieku 12,5 roku.

Z tego miotu co Amadeusz wielokrotnie wystawiana była tricolorowa ROSEMARY BLACK SMOOTH Kontrgalop "Róźia". Zdobyła tytuł Championa Polski, kilkakrotnie Zwycięzcy Kluby i wiele innych. Jednak jej właściciel p. Paweł Boniecki z Warszawy nie zdecydował się na potomstwo po tej pięknej suczce.

W 1997 roku pani Beata Szwarc z Warszawy sprowadziła tricolor sukę z Finlandii o imieniu Dalimattas FUTURE SISTER ur. 10.08.1997 (Foxearth Future x Dalimattas Smooth As Silk) oraz tricolor psa z Niemiec ALKO vom Ihlpol, ur. 10.12.1997r. (Percy v. Ihlpol x Bea Turella's). Jednak para ta była zaprezentowana jedynie na kilku wystawach. W 2000 roku urodziły się jedyne ich szczenięta (jak na razie) i właściciele zatrzymali u siebie sukę. W 2006 roku do tej hodowli przyjechał następny pies z Finlandii, śniady Cinaberry's Jolly Jumper (Dandidas Looking Good x Cinaberry's Gwendolyn), ur. 21.03.2006.

Są jeszcze 2 suczki Collie krótkowłose w Polsce. Jedna to śniada Timonan NORIANN NOELANI, ur. 28.05.2003. Przyjechała z Finlandii, importowana przez p. Katarzynę Kosoń z Sosnowca. To śliczna suka, już bardzo utytułowana, uzyskała tytuł Interchampiona, Zwycięzcy Klubu i Rasy i wiele innych prestiżowych tytułów. 05.10.2007 Noelani została pokryta w Finlandii śniadym psem Int.Ch. Sandcaste's Oliver Hardy. Urodziła 5 szczeniat - 3 psy (śniade) i 2 suczki (śniada i tricolor). Piesek i suczka zostały w hodowli. Jeden z piesków: Loriseum Abreu "Bryś" mieszka na Słowacji (właściciel: p. Julia Suvakova). Doskonale prezentuje się na wystawach. Zdobył równiez tytuł Młodzieżowy Zwycięzca Europy Budapeszt 2008. Druga to tricolorowa, równie piękna ZINNIA AGAIN Fantazija, importowana z Litwy, ur. 14.05.2005 (Int.Ch. Sandcastle's Truth of Darte x Int.Ch. By My Myself Fantazija), ma tytuł Młodzieżowego Championa Pl, Championa Pl, Zwycięzca Klubu 2007, 2008, Zwycięzca Europy Budapeszt 2008 i tym CACIB'em spełniła warunki do tytułu Interchampiona. Jej właścicielem jest Paweł Boniecki z Warszawy - własciciel Róźi.

Od dawna przyglądałam się tej rasie, której przedstawiciele zachwycali mnie elegancją, piękną budową anatomiczną i perfekcyjnym ruchem. Myślałam o dołączeniu przedstawiciela Collie krótkowłosego do grona moich Collie długowłosych.

W 2000 roku odwiedziłam czeską hodowle Collie "Krasna Louka" państwa Ouredników. Mieli kilka Collie długowłosych oraz 2 suki Collie Krótkowłose. Jedną z Danii - Poulsgaard's Born To Be Wild "Berta" oraz z Niemiec - Celina vom Ihlpol. Wtedy jednak przez myśl mi nie przeszło, że zdecyduję się na szczeniaka tej rasy, choć z zainteresowaniem dopytywałam się Michaeli o "Bertę" i "Celinę".

I znów zadziałał przypadek. W listopadzie 2002 roku byliśmy z mężem na wystawie w Poznaniu, spotkaliśmy tam Michaelę, która wystawiała młodą, śliczną suczkę ze swojej hodowli BEAUTY Krasna Louka. Mojemu mężowi bardzo spodobała się suczka i przytaknął gdy spytałam czy możemy mieć taką suczkę! Nie zastanawiając się dłużej spytałam Michaelę o szczeniaka. Akurat Berta miała miot 6 suk + 1 pies. I w ten sposób jedna z suczek, w pierwszych dniach grudnia 2002 roku przyjechała do naszego domu. Mąż co prawda był trochę zaskoczony tempem rozwoju wydarzeń, ale trudno, słowo się rzekło... i urocza CINDI Krasna Louka - czyli "Celinka" jest z nami. Jest wspaniałą towarzyszką, miła, chętną do nauki, no i wspaniale prezentującą się na wystawach. Jej wystawianie daje nam wiele przyjemności bo to typowa "show girl". Osiągnęła dużo sukcesów na polskich ringach (zapraszam do jej galerii). Jednak jej największym osiągnięciem było... macierzyństwo. 23.06.2006 urodziła 7 cudownych szczeniaczków - 4 suczki (3 śniade + 1 tricolor), oraz 3 pieski (2 śniade + 1 tricolor). Jedna z suczek Mł.Ch.Pl. My Smooth Girl Ko-To-Ra "MELA" została z nami.

Piesek tricolor pojechał do Czech, do Pragi. Śniada, Maybe Smooth Jazz Ko-To-Ra "Viki" do Moniki i Tomka Bielawskich (hodowla "Great Paradise"), wielokrotnie wystawiana do tej pory uzyskała: Ch.Pl, Ch.SK, Ch.RO, Mł.Ch.Pl, Mł. Zwyc. Europy Środkowej i Wschodniej, Zwycięzca SK 2008, 7x CACIB. Tricolor Macarena Black Smooth Ko-To-Ra "Megi" mieszka u pp. Wilczewskich (AgaWill); Jej osiągnięcia: Ch.Pl, Mł.Ch.Pl, Zwyc. Europy Środkowej i Wschodniej, Zwyc. Polski'07, Mł. Zwyc. Kl. 2007, 4x CACIB. Tak więc obie suczki trafiły w ręce zapalonych wystawców. Trzecia śniada suczka mieszka we Wrocławiu u p. Andrzeja Jabłońskiego, wielkiego miłośnika tej rasy. Śniady MACARY SMOOTH KoToRa (Ch.Pl, Zwyc Klubu 2007, 2008, CACIB) mieszka u p. Renaty Rybołowicz z Białegostoku. Drugi śniady piesek MIKITA SMOOTH KoToRa (wł. Marta Włodarczyk, Warszawa) również będzie wystawiany.

W ostatnich miesiącach przyjechały do Polski nowe Collie Smooth. W grudniu 2007 roku - śniada suczka BARONESSA z Roztockeho Zamku (z Czech). W maju 2008 tricolor piesek ARIES Jantarova Hviezda (ze Słowacji). We wrześniu 2008 przybyły 2 suczki: śniada Mighty's Spring Meadow ELECTRA GLIDE (ze Słowacji), blue-merle Caramella FLYING EAR (z Czech). Bardzo się cieszę z nowych importów i życzę właścicielom, aby wyrosły jak najpiękniej i zdobywały nasze ringi.

Jesteśmy wdzięczni Michaeli Ourednikowej - wielkie dzięki!

Październik 2008

 

 

RODOWÓD ROYAL BLACK SMOOTH Kontrgalop:

Int.Ch., Zw.Św.Mł. '91
HONK vom Ihlpol
WESANYA WATCHMANCh.
FOXEARTIJ GOLD FEVER
CHICNOIR MINIGHT SULTAN
ASTRELLITA LOVE AFFAIR
Ch.
HILLTAM HIDDEN DREAMS
ASTRELLITE ACE OF SPIES
ANGELFIELD SWEET DREAM AT HILLTAM
Int.Ch.
DAISY vom Ihlpol
Int.Ch.
FRODO von Midden Aarde
ARANBROOK CAVALIER
CLEO van Middemaarle
Ch.D.
TAMBA vom Ihlpol
Int.Ch., Zw.Eur.'95, V-ce Zw.Św '96 KING vom Pappelkreit
KARINA vom Ihlpol
Int.Ch., Zw.Eur.'95, V-ce Zw.Św '96
FREEDOM vom Ihlpol
Ch.D., VDHCH.
AMOS
vom Ihlpol
CORYDON THE HOTTENTOTCORYDON HANDSOME HOTSPUR
CORYDON BONNIE BRENDA
Ch.D.
TAMBA vom Ihlpol
Int.Ch., Zw.Eur.'95,V-ce Zw.Św '96 KING vom Pappelkreit
KARINA vom Ihlpol
Int.Ch. Zw.Św.
BLUE JENNY van Midden Aarde
HARRAS van Midden AardeCOEN van Midden Aarde
FLICKA van Midden Aarde
Int.Ch., Zw.Św.
BLUE GROMAS van Midden Aarde
GAY KEES van Doerakkenhof;
CLEO van Middemaarle
 

Hodowla Ko-To-Ra Lucyna Zboralska

Wągry 139,
95-036 Rogów,
woj. łódzkie, Polska