Owczarki Szkockie Krótkowłose (Smooth)

O Collie Krótkowłosych w kilku słowach….

Owczarki Szkockie krótkowłose nigdy nie były tak bardzo popularne w innych krajach, poza Wielką Brytanią, jak ich długowłosi kuzyni.

Szersze zainteresowanie rasą zaczęło się za czasów Królowej Wiktorii, która była wielka miłośniczką Collie Smooth. Pierwszy o imieniu SHARP (urodzony w 1864 roku) był stałym towarzyszem Królowej przez 15 lat, a jego pomnik stoi w parku w Windsorze. W ten sposób rozpoczęła się transformacja Collie Smooth od psa gospodarskiego do hodowli psów domowych. Wcześniej Collie Krótkowłose wykorzystywano głównie jako pomocników przy przeganianiu stad owiec i bydła na rynki, do sprzedaży . Często przez błotniste drogi więc krótka sierść była bardziej wygodna. Stały one na straży stada. Dzisiaj szkolone są na przykład na przewodników niewidomych ale najczęściej do sportów, np. agility.

Od 1987 roku Collie Smooth ma opracowany osobny standard, czyli został uznany całkowicie za odrębna rasę. Do 1994 roku można było oficjalnie kojarzyć z nimi Collie Rough. Hodowcy długowłosych pragnęli w ten sposób poprawić budowę swoich psów, bowiem ogólnie wiadomo, że krótkowłose wykazują się zdecydowanie lepszą anatomią i ruchem od swoich kuzynów.

Doskonały charakter tych psów doceniono najlepiej w krajach skandynawskich :w Szwecji, Norwegii, Finlandii. Działa tam wiele renomowanych hodowli, które mogą się poszczycić psami nie tylko o wspaniałym eksterierze ale i doskonałej psychice, ponieważ Skandynawowie zwracają na to baczna uwagę.

Collie Smooth dość popularne są w Holandii, Niemczech, Czechach, Słowacji. W Polsce pierwszy przedstawiciel pojawił się w 1989 roku z renomowanej niemieckiej hodowli „vom Ihlpol”. Była to tricolor suka importowana przez p .Iwonę Dysarz hodującą po przydomkiem „Kontrgalop”. ( O historii Collie Smooth jest osobny artykuł - zapraszam.)

Niestety, u nas jest to wciąż pies dla konesera. Trochę szkoda, bo to rasa o wielu walorach. Aktualnie żyje w Polce około 30 egzemplarzy tej rasy.

Collie Smooth to pies lojalny, uprzejmy i posłuszny. Doskonały przyjaciel rodziny, przywiązujący się do ludzi i potrzebujący ich towarzystwa. Jest opiekuńczy w stosunku do dzieci oraz innych zwierząt.

Jego inteligencję, szybkość i chęć do nauki chwalą osoby zajmujące się szkoleniem, bowiem pies daje z siebie wszystko choć zawsze pozostanie sobą. To jednak wolny duch, który nie lubi hałasu, przemocy oraz wahań nastroju właściciela. Reaguje na ton jego głosu. Może być równie psem wykorzystywanym do pracy jak i typowym kanapowcem ale potrzebuje codziennego swobodnego ruchu na świeżym powietrzu.

Collie Smooth pod względem wzorca są identyczne jak Collie Długowłose, oczywiście z wyjątkiem długości sierści. Ma on krótki, gęsty, prosty włos okrywowy i podszerstek. Wymaga minimum pielęgnacji. Co pewien czas należy wyczesać martwy włos. Kąpiele wskazane są gdy zachodzi taka potrzeba ale zwykle wystarczy 2 razy do roku.

Jest psem mało wybrednym, chętnym do jedzenia. Ma mniejsze skłonności do problemów jelitowych niż jego długowłosy kuzyn. Ze względu na większą aktywność mają mniejsze skłonności do tycia.

Reasumując - jeśli ktoś chce posiadać psa o eleganckiej sylwetce, aktywnego, chętnego do szkolenia, ale również jako towarzysza długich spacerów, to Collie Krótkowłosy jest wymarzona rasą.

Różnice pomiędzy Collie Smooth a Collie Rough.

Pierwszą, najbardziej zauważalną jest oczywiście szata. C. Smooth ma krótką, twardą sierść i miękki podszerstek. U długowłosego zewnętrzna szata jest długa, szorstka a podszerstek jest miękki i mocny.

Następna, duża różnica to temperament. C. Smooth w całości uzewnętrznia swoje uczucia i jest nastawiony na „Kocham cały świat!”. C. Rough ma zwykle odrobinę rezerwy, jest spokojniejszy, zrównoważony, dlatego krótkowłosy w stosunku do niego wygląda na zawsze uśmiechniętego, żartobliwego.

Gdy przychodzą do domu to C. Rough będzie poruszał ogonem, przywita się ze wszystkimi i w końcu połozy się przy czyichś nogach. C. Smooth zaś będzie poruszał się całym ciałem, skakał i rozdawał całusy a później będzie bawił się czyimiś stopami.

Collie Krótkowłose są szybsze i często bardziej zwinne, zaś Collie Długowłosy jest psem bardziej myślącym.

Podsumowując: Collie Smooth - działa zaś Collie Rough - myśli.

Wszystkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości.

 

 

Hodowla Ko-To-Ra Lucyna Zboralska

Wągry 139,
95-036 Rogów,
woj. łódzkie, Polska